Organizacje społeczne

Nie zabrakło w naszej wiosce także kilku organizacji społecznych. Mamy Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Maniowianie", Ochotnicza Straż Pożarną, Orkiestrę Dętą przy OSP, LKS "Lubań" i Koło Gospodyń Wiejskich. Są to organizacje, bez których Maniowy nie przypominały by wcale typowej wsi.

Bo jak wyobrazić sobie wioskę bez strażaków i ich remizy? A strażaków bez orkiestry strażackiej. Albo jak myśleć o typowej wsi bez koła gospodyń wiejskich? A jak mówić o "typowej góralskiej wiosce" jeżeli nie kultywuje się w niej miejscowego folkloru? Klub sportowy nie jest jeszcze wymagany w każdej wiosce, niemniej dobrze to świadczy o wsi jeżeli takowy istnieje.

W tym dziale:

Związek Podhalan

Związek Podhalan

Cele, które stawia sobie maniowski oddział ZP to:

  • podtrzymywanie tradycji (stroje regionalne w trakcie ważnych uroczystości),
  • uświetnianie uroczystości pocztem sztandarowym,
  • promocja Maniów poza gminą,
  • integracja mieszkańców (wspólne spędzanie czasu wolnego)
Zobacz artykuły...
Zespół "Maniowianie"

Zespół "Maniowianie"

Dziecięcy zespół regionalny "Mali Maniowianie" to szansa na zachowanie tradycji góralskiej w kolejnych pokoleniach. Wychowuje młodych ludzi, którzy są w pełni świadomi swojego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz artykuły...
LKS Lubań

LKS Lubań

Ludowy Klub Sportowy "Lubań" w Maniowach istnieje już ponad półwieku. Nazwę zaczerpnięto od gorczańskiego szczytu, który wznosi się w okolicy. Obecnie jest to klub IV ligi, w którym grają głównie zawodnicy zakupieni z innych miejscowości. Przy drużynie seniorów działają także juniorzy i trampkarze.

Zobacz artykuły...
Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich działa od kilku lat. Skład na razie niewielki bo młodsze gospodynie uważają, że to obciach a starszym się nie chce. Jednak nie ilość a jakość się liczy a ta jest wysoka.
Panie spotykają się przy różnych okazjach, gotując potrawy regionalne a raz w roku mają konkurs potraw regionalnych, na którym konfrontują swoje dzieła z kołami z innych wiosek w gminie. Jest to też okazja do przedstawienia krótkiego, humorystycznego programu artystycznego.
Niektóre panie z KGW prowadzą wynajem pokojów dla turystów. Jeśli zamierzasz odwiedzić Maniowy i skosztować potraw regionalnych zawsze kontaktuj się ze mną, załatwię tanie noclegi z dobrą kuchnią. W końcu jak wypoczywać to dobrze.
Podobno można już przesyłać zapachy i smaki przez sieć. Jeśli tylko technologia ta trafi pod strzechy to zamieszczę tu też zapachy i smaki potraw, które przyrządzają nasze gospodynie - a wtedy z pewnością zechcesz tu przyjechać. Już dziś niektóre z tych potraw biją na głowę to co serwują restauracje z tzw. kuchnią regionalną.
Zobacz artykuły...
Orkiestra Dęta

Orkiestra Dęta

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maniowach istnieje- z przerwami - od 1972 roku.Orkiestrę prowadzi Stanisław Wojtaszek. Gra repertuar coraz ciekawszy i trudniejszy oraz - mam taką nadzieję - przełamuje stereotyp wiejskiej orkiestry jako zbioru kilku grajków, spotykających się przy piwku, grających od czasu do czasu na pogrzebie czy "Ważnej Gminnej Uroczystości". Oprócz tradycyjnych marszów orkiestra w repertuarze ma pieśni kościelne na wszystkie święta w roku, wiele popularnych szlagierów z muzyki polskiej i zagranicznej, utwory klasyczne oraz muzykę ludową.

Zobacz artykuły...
Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna

Historia OSP Maniowy sięga 1896, kiedy to po pożarze plebani postanowiono powołać do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Dzisiaj nasi strażacy częściej walczą z wodą w czasie ulew niż z ogniem, ratują ludzi rannych w wypadkach oraz reprezentują wioskę na uroczystościach państwowych i kościelnych.

Zobacz artykuły...
Maniowianie za granicami kraju to całkiem osobny rozdział ale ściśle powiązany z życiem tutaj. Do…